W dzisiejszych czasach duża ilość ludzi wybiera pracę poza granicami naszego kraju. Wszystkie podmioty pracujące na terytorium UE są zobowiązane opłacać podatek dochodowy tak samo jak ma to miejsce w naszej Ojczyźnie. Nie wszyscy jednak krajanie po reemigracji z Irlandii starają się o należący się im zwrot podatku z zagranicy w razie zaistniałej nadpłaty. Częstokroć wynika to z przyczyny z nieznajomości prawa skarbowego. A według przepisów o zwrot nadpłaty można się starać również po przyjeździe do swojego państwa. W dodatku aż do 4 lat do tyłu.

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Z całą pewnością takową sposobność mają także krajanie powracający z Irlandii.

Jeśli zaciekawił Cię prezentowany tekst, to bardzo dobrze, ponieważ ten opublikowany poniżej również ma podobne informacje – nie wahaj się, tylko sprawdź go.

Jak można z tegoż prawa korzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii trzeba rozpocząć od wystąpienia Revenue o wystawienie dokumentu P21 – Balancing Statement, czyli rozrachunku skarbowego za miniony rok podatkowy (sprawdź pod adresem . Starając się o zwrot nadpłaty za bieżący rok podatkowy należy wypełnić wniosek P 50 który da się pozyskać z serwisu www Revenue.

Zaświadczeniami jakie musimy nadto przedstawić są P45 oraz P60 fakultatywnie tak zwanymi Statement of Earnings od wszystkich pracodawców. Jeżeli tychże dokumentów nie mamy powinniśmy się przedłożyć payslipy wymieniające precyzyjne dane naszych chlebodawców. W formularzu P 50 tymczasem należy wpisać albo własny numer konta jeśli jest to rachunek w banku irlandzkim. Gdy takowego konta nie mamy, podajemy nasz krajowy adres pod który będzie dostarczony czek możliwy do wypłacenia w naszym banku. Wielkość ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku zależy przede wszystkim od sytuacji indywidualnej oraz od należnych się starającemu zwolnień fiskalnych.

Wysokość zaliczek pobranych z tytułu podatków wykazana jest na kwestionariuszu P czterdzieści pięć jaki każdy z pracowników otrzymuje na zakończenie pracy (więcej w tym temacie). Suma o której jest mowa jest pokazana na w/w dokumencie w pozycji „tax deducted”. Istnieje na rynku usług wiele firm zajmujących się pomaganiem reemigrantom w odebraniu omówionej sumy. Jeżeli nie mamy dosyć czasu czy też chęci żeby absorbować się tą kwestią samodzielnie, można w takim przypadku zlecić wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy takiej firmie. Podczas doboru akuratnej firmy powinno się sugerować się liczbą jej wcześniejszych klientów a także ich rekomendacjami dodatkowo sprawdzić daną firmę doradczą w miejscowej Izbie Rozrachunkowej.

Author

admin