Wspinaczka to trudny sport, lecz na pewno jest to frapująca przygoda i wędrówka nią przyniesie nadzwyczaj dużo radości. Na rynku osiągalnych jest sporo różnorodnych typów przyrządów asekuracyjnych. Dzięki tarciu pomiędzy tymi sprzętami a linką asekuracyjną, bądź zakleszczeniu linki w przyrządzie jest możliwość bez większego wysiłku udaremniać upadek wspinacza, bądź na własną rękę zjechać na linie. Dokonując doboru sprzętu powinno się się inspirować obszarem jego funkcji a nie tylko wyłącznie kosztem i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre akcesoria współdziałają tylko z linami o ściśle wyznaczonych wielkościach. Po dobrym połączeniu sprzętu z linką i karabinkiem powstaje efektywnie sprawny układ asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w czasie wspinaczki w skałkach, jak i ujarzmiania wyższych grzbietów – najlepszy sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to perfekcyjne rozwiązanie w skałach i podczas wspinaczki sportowej. Dla początkujących i osób wyszukujących solidności dostępne są raczej bardziej rozbudowane, lecz przez to bezproblemowe w obsłudze akcesoria.

Jednym z podstawowych sprzętów wspinaczkowych jest czekan. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podtrzymywania, do blokowania w czasie ześlizgnięcia się, również do ochrony. Poza tradycyjnymi, uniwersalnymi czekanami istnieją czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, które posiadają krótsze, wygięte stylisko, oraz głowicę pozbawioną łopatki – rodzaje czekanów.

Jeżeli zaintrygowały Cię wpisy zaprezentowane na naszej stronie, to zapewne zajmą Cię również dalsze wpisy (https://www.rego-bis.pl/egzotyka/#!/), które znajdują się w linku poniżej.

wspinaczka na szczyt

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Stylisko skonstruowane jest ze stali, bądź stopów aluminium, czasem z drzewa, może być zatopione po części, bądź całkiem kauczukiem, bądź surowcem syntetycznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji cieplnej. Zazwyczaj ma u dołu ostrze do wbijania w śnieg, także pętlę zakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica sporządzona jest zazwyczaj ze stali węglowej, albo stopowej, rzadziej ze stopów aluminium albo tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają grot a z drugiej łopatkę. Dlatego że ostrze uszkadza się najprędzej wprowadzono modułową konstrukcję głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.

Author

admin