Kąpiel solankowa to bardzo przyjemna i zdrowotna terapia. Woda z dodatkiem minerałów jest bogata w dobroczynne właściwości dla kości, skóry czy organów wewnętrznych. Odpowiednio sprawdza się dla osób dorosłych, lecz także dla dzieci, szczególnie dla tych, które zbyt często mają problem z infekcjami dróg oddechowych.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com
Solanka odpręża, wycisza i poprawia nastrój. Jeśli chodzi o sole lecznicze jest wskazana prawie dla każdego. Solanka to tak naprawdę wody chlorkowo-sodowe, jakie posiadają nie mniej niż 1 g składników stałych w 1 dm³. Generalnie jest tak, iż wody o stężeniu mniejszym niż półtora procent określamy jako wody słone, zaś o stężeniu wyższym niż tego typu wartość właśnie jako solanki, więc służą one do leczniczych kąpieli solankowych. Takie wody, jak wody mineralne posiadają zasadnicze jony, ale także jony dodatkowe. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć jony jodu, magnezu lub potasu.

Jeśli potrzebne Ci inne miejsce, z którego będziesz czerpać dane, to zalecamy to opracowanie. Odnajdziesz w nim wiele publikacji na analizowany tutaj wątek.

A jak to działa? Solanka wywołuje wiele reakcji. Przez receptory skóry, hormony tkankowe, a zwłaszcza przez autonomiczny układ nerwowy dostaje się do organizmu powodując niższy poziom nadpobudliwości nerwów ruchowych i czuciowych, powoduje korzystniejsze ukrwienie skóry, normalizuje ciśnienie krwi, serce lepiej działa, materia ma lepszą przemianę.

Więcej informacji –

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście spora ilości tych reakcji jest zależna od funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego czy układu krążenia, ale również od wieku, przebytych chorób. Temperatura kąpieli musi być perfekcyjnie ustalona, czyli pierwsze kąpiele powinny być organizowane w temperaturze 35-36 stopni, temperatura może urosnąć do trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza. Pierwsza kąpiel ma ograniczoną ilość czasu i nie może przekroczyć dziesięciu do dwunastu minut, każda następna jest już dłuższa o dwie minuty. Natomiast maksymalny czas kąpieli nie może przekraczać 24 minut. Kąpiele należy robić raz w tygodniu, w serii po 8-10 zabiegów. Dla dzieci i młodzieży jest trochę odmienna proporcja, czyli 2 kąpiele tygodniowo w roztworze 2-procentowym solanki (temperatura 37 stopni).

Sprawdź też: kąpiel solankowa

Seria kąpieli, jakie trwają 10-15 minut zawiera dwanaście zabiegów. Jednocześnie nie każda osoba powinna korzystać z kąpieli solankowych. Główne przeciwwskazania to choroby naczyń wieńcowych, niewydolność krążenia czy przebyty zawał serca. Kąpiele solankowe nie mogą być też przeprowadzane w sytuacjach ostrych chorób przewlekłych, zakamuflowanych psychozach, nadczynności tarczycy czy nowotworach. Pamiętajmy o tym, ponieważ czasem to co pomaga większości, dla pozostałych może być niewskazane.

Author

admin