Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, w jak dużym stopniu warunki pogodowe wpływają na generalny stan psychiczny człowieka. Rzecz jasna zauważono, że spora liczba osób jest w lepszym nastroju gdy świeci słońce.

Często jednak nie dostrzega się faktu, jak wielki wpływ to ma na zdrowie.

kliknij w odnośnik

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowana większość ludzi ma lepsze samopoczucie w czasie miesięcy kiedy świeci słońce, a więc wiosną i latem. Wynika to również z tego, że wówczas dni są znacznie dłuższe i można je praktycznie spożytkować. Z kolei gdy światła słonecznego brakuje, a więc na przykład w zimie, siły witalne ludzi słabną. Rzecz jasna nie należy dać się zimowej chandrze, niektórzy radzą z tym sobie bardzo dobrze na przykład uprawiając z przyjemnością sporty zimowe.

Ogólnie jest dużo sposobów na to, by nie dawać się złemu nastrojowi (kliknij i zobacz – restauracja chyby sosushi depresjasezonowa). Do pewnego stopnia ludzie zamożniejsi mają w tym względzie prościej, mogą bowiem w chwili gorszego samopoczucia wybrać się w inne miejsce świata, gdzie w danej chwili jest słonecznie. Jest jednak także wiele prostszych sposobów.

Aktywność na świeżym powietrzu

Nie bez powodu większość specjalistów twierdzi, że aktywność to zdrowie. Zwłaszcza w okresie zimowym ciało domaga się aktywności fizycznej, ponieważ dostaje jej znacznie mniej niż latem. W tej kwestii w korzystnej sytuacji są ludzie posiadający psy. Codzienny obowiązek wyprowadzania ich na spacery bywa dla części ludzi frustrujący podczas gorszej pogody, jednak za każdym razem pozytywnie wpływa na organizm. Korzystnym rozwiązaniem na zimę bywa także chodzenie na zajęcia ruchowe, na przykład taneczne.

Gdy jest za mało światła i ciepła

Depresja zimowa

Autor: Hopl.pl
Źródło: Hopl.pl

Wymieniony już niedobór światła pochodzącego ze słońca w zimie bywa niezwykle boleśnie odczuwalny. Wielu ludzi nawet nie zdając sobie z tego sprawy cierpi na charakterystyczną depresję w okresie zimowym właśnie niedoborem światła spowodowaną. Jest jednak na to rozwiązanie. Można się o tym przekonać wpisując w wyszukiwarkę hasło „lampa depresja”. Wiele lat wcześniej opracowano bowiem specjalne lampy, emitujące światło o natężeniu podobnym do światła słonecznego. Dzięki regularnym naświetlaniom można do jakiegoś stopnia pokonać przykre skutki zimowej depresji.


Author

admin