Każdy z nas chciałby posiadać idealne, zadbane stopy. Przede wszystkim w miesiącach letnich, kiedy zwykle nosimy niezakrywające stopy buty pragniemy, żeby wyglądały w nich one niezawodnie. Niestety tak jak wszystkie inne części naszego ciała, tak i stopy mogą cierpieć na różne choroby czy ulec zniekształceniu. Jednym z bardzo częstych problemów zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są haluksy. Czym właściwie są haluksy?

paluch koślawy - leczenie

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
W potocznej mowie bardzo często mówi się na nie „paluch koślawy”. Jest to typowa choroba zwyrodnieniowa. Do najistotniejszych przyczyn haluksów można doliczyć m.in. nadwagę, zakładanie nieodpowiednich butów, brak ruchu czy też płaskostopie.

To właśnie z tych powodów niejednokrotnie cierpimy na „paluch koślawy”. Warto wiedzieć, iż w najbardziej skrajnych przypadkach okazuje się, że leczenie nie jest skuteczne, konieczna jest wtedy operacja haluksów ().

Jak się też okazuje, haluksy przyczyniają się nie tylko do nieatrakcyjnego wyglądu naszej stopy. Bardzo często utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, a równocześnie często towarzyszy im niemały ból i trudności w chodzeniu. Niestety w niektórych sytuacjach sami odpowiadamy w dużej mierze za powstanie tego schorzenia, między innymi poprzez noszenie nieodpowiedniego obuwia.

To niedobra informacja w głównym stopniu dla kobiet, które lubią zakładanie butów na bardzo wysokich obcasach. Niestety takie buty powodują niezwykle duże przeciążenie przedniej części stopy. Oprócz tego buty z ostrym czubkiem w dużym stopniu powodują ucisk, co może doprowadzić do zmiany kształtu naszych palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego czy towarzyszącego tym bólu. Różnego rodzaju zniekształcenia powodują także to, że stopa zaczyna nieco inaczej pracować, najczęściej zupełnie inaczej niż jesteśmy do tego naturalnie przystosowani, dlatego też wszystkie pojawiające się w przypadku haluksów objawy.

Jeśli odnotujemy u siebie wszelkiego typu oznaki zniekształcenia stopy, powinniśmy od razu pomyśleć nad tym, w jaki sposób możemy im skutecznie przeciwdziałać, żeby nie przyczyniać się do rozwoju dolegliwości.

Przeczytaj oprócz tego te absorbujące wskazówki (http://www.ochota.centrumdemed.pl/), które przeczytasz pod tym odnośnikiem – one także rozpatrują to zagadnienie.

Jeżeli zauważamy, że objawy się nasilają, koniecznie powinniśmy się skontaktować z lekarzem specjalistą , który podpowie nam, w jaki sposób zapobiegać dalszym konsekwencjom.


Author

admin