Każdy bez wyjątku rowerzysta doskonale wie, jak męcząca może być tego typu fizyczna aktywność.
Dlatego niebywale istotne jest częste uzupełnianie płynów. Zwłaszcza w czasie lata, kiedy to panują duże temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Jadąc na wycieczką rowerową nie ma pewności, że w miejscowości znajdzie się jakikolwiek sklep spożywczy. W dodatku jeżdżąc rowerem po górskich szlakach koniecznie trzeba liczyć się ze znacznie większym wysiłkiem oraz ze znacznie większym zapotrzebowaniem na napój. Opłaca się w tego typu celu mieć ze sobą rowerowe bidony. Są bowiem znacznie wygodniejsze niż butelka z wodą. Bidony przyczepia się w specjalnym koszyku, który znajduje się na rowerowej ramie. Nie trzeba więc dźwigać niepotrzebnego ciężaru na plecach. Zwykła butelka z wodą wkładana jest do plecaka. Odpowiednie akcesoria rowerowe pomagają przypiąć naczynie z płynem do roweru. Tym sposobem znika niebezpieczeństwo wylania się czegoś w plecaku.
Autor: Incase
Źródło: http://www.flickr.com
Rowerowe bidony zazwyczaj zrobione są z tworzywa sztucznego. Powinien być na tyle odporny, by po spadnięciu na asfalt nie uległ uszkodzeniu. Tworzywo sztuczne powinno spełniać normy związane z materiałami, które mają kontakt z żywnością. W ten sposób zwykła woda (generator wody wodorowej) nie nabierze charakterystycznego smaku jak również zapachu. Niektóre rowerowe bidony robione są również z aluminium – bidony rowerowe. Jednak z uwagi na nieco mniejszą odporność na uszkodzenia jak również szybsze zużywanie się tego typu materiału, bidony aluminiowe nie są zbyt popularne. Jednakże z tego tworzywa zazwyczaj są wykonywane inne pożyteczne akcesoria rowerowe. Aluminium odporne jest na korozję i jest w dodatku niebywale lekkie. A przecież stwarzanie jak najmniejszego oporu jest niebywale istotne w trakcie przejażdżek górskich.
Właśnie z tego powodu zawsze wybiera się nieciężkie tworzywa jak również bierze się ze sobą jak najmniej rzeczy. Używanie bidonów rowerowych zapoczątkowali różni sportowcy. Kolarze niebywale często czerpali z tego typu możliwości pozyskiwania płynów w trakcie wyścigów (zobacz polecane części – akcesoria rowerowe).
Obecnie można dostać bidony o pojemności która waha się w przedziale 0,25-1l. Oczywiście na długie wycieczki rowerowe trzeba wziąć ze sobą litrowe naczynie a na krótsze trasy można wziąć najmniejszy bidon, który bez trudu da się uzupełnić na danym szlaku.