Ciężko mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu czarującym, zagadkowym i całkowicie urzekającym swym malowniczym pięknem. Kraina ta jest fantastyczną ofertą dla ludzi szukających oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.

Bieszczady

Autor: Yadis-Art
Źródło: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni pokazują się subtelne grzbiety górskie, zarośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to specyficzny i unikatowy w skali kraju element bieszczadzkiego krajobrazu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, dzięki czemu każdy wędrowiec może do woli rozkoszować się tutejszymi wspaniałymi krajobrazami.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (1346 m n.p.m), w bezchmurne dni zobaczyć można oddalone o ponad 200 km mikroskopijne łańcuchy Tatr.

Bieszczady charakteryzują się nie wyłącznie malowniczymi krajobrazami, ale także niepowtarzalną dziką naturą. W karpackiej puszczy żyją niedźwiedzie brunatne, sfory wilków, okazałe jelenie karpackie i trzymające się na uboczu cudowne żubry i rysie. Do najbardziej interesujących ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, dostojny orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Sądzi się, że na obszarze Europy żyje jedynie 600-800 par tych wyjątkowo pięknych osobników. Pośród zwierząt oswojonych warto zwrócić uwagę na górskie konie (zweryfikuj nauka jazdy na koniu na stajniaiskra.pl!) huculskie. W przeszłości te nieduże, lecz niezwykle odporne i mocne zwierzęta były niesłychanie pomocne przy transporcie i pracy w nieprzyjaznych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia współcześnie znowu staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych cudnych koników (przykłady – tutaj).
Teren, który charakteryzuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną pod postacią Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem.

Jeżeli masz ochotę uzyskać większą ilość informacji na omawiany temat, kliknij na ten odsyłacz do serwisu, a znajdziesz w tamtym miejscu dużo ciekawych danych.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Pośród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić powinno się Lesko, określane bramą Bieszczad. W mieście o niezwykle bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się mnóstwo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w naszym kraju. Trzeba też zwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (Bieszczady – aktualności i noclegi). Ciekawostką jest fakt, że w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się także cerkiew oraz parę starych łemkowskich zagród. Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk leżący nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go malownicze położenie, bardzo dobrze przygotowana baza sportowo – rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie określane także Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka urlopowiczów wyjątkowo malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz czystością wód i otaczającej je przyrody.

Author

k.s.