Czym trudnią się firmy rachunkowe, czy pomagają jedynie osobom, które prowadzą własną firmę? Nie do końca? Biura rachunkowe są podmiotami, które mogą świadczyć swoje usługi jednocześnie firmom, osobom fizycznym, a także wspomnianym we wcześniejszym czasie osobom, które mają swoją firmę.

Osoby fizyczne zwracają się do takich biur dosyć często po wsparcie w obliczeniu podatku dochodowego dla osób fizycznych. Jednym z pierwszych trudności, z którym powinny się zmierzyć nowe firmy, jest dobór sposobu opodatkowania. Bardziej małe przedsiębiorstwa mają wybór, czy bardziej korzystne będzie opodatkowanie ryczałtowe, czy opodatkowanie z książki przychodów i rozchodów. Podmioty gospodarcze dość często powierzają biurom rachunkowym kontrola zagadnień, które są związane z kadrami i płacami, przykładowo opracowanie list płac oraz podatkowych deklaracji od wynagrodzeń. Ponadto biuro rachunkowe trudni się ewidencją zakupów a także sprzedażą VAT.

Księgowość, rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Sprawia to, że niezbędne jest, by biuro umiejscowione było dosyć blisko siedziby firmy klienta. Np. usługi rachunkowe Olsztyn najbardziej często obsługuje przedsiębiorstwa z tego rodzaju miasta, ale i okolicznych miejscowości. Dostarczone do biura różne dokumenty są sprawdzane pod kątem rachunkowym i formalnym, zaś klient (sprawdź) na bieżąco informowany jest o odnalezionych nieprawidłowościach, jakie są w stanie zaważyć na pozostałe sprawy. Pod koniec (lub na początku) roku biuro rachunkowe robi roczne sprawozdanie finansowe, takiego rodzaju jak rachunek zysków oraz strat a także bilans roczny. Podczas kontroli fiskusa czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biuro bierze udział w postępowaniu kontrolnym, natomiast w sytuacji wystąpienia niejasności, udziela niezbędnych, przydatnych informacji.

W zależności od formy umowy, którą firma może zawrzeć z biurem rachunkowym, takie biuro może ponadto dokonywać przelewów w systemie bankowym swojego klienta, przesyłać kontrahentom przypomnienia do spłaty i tym podobne. Jak więc widzimy taka współpraca może być różna, najbardziej ważne, by całość świadczonej oferty, jak i odpowiedzialność biura księgowego zostało zawarte w umowie, jaką firma zawarła z biurem. Dzięki temu możemy zorganizować pracę tak, by zostały rozplanowane różnorodne działania, jakie są niezbędne, żeby cały proces się udał.

Author

admin