Czym trudnią się firmy rachunkowe, czy pomagają jedynie osobom, które prowadzą własną firmę? Nie do końca? Biura rachunkowe są podmiotami, które mogą świadczyć swoje usługi jednocześnie firmom, osobom fizycznym, a także wspomnianym we wcześniejszym czasie osobom, które mają swoją firmę.

Osoby fizyczne zwracają się do takich biur dosyć często po wsparcie w obliczeniu podatku dochodowego dla osób fizycznych. Jednym z pierwszych trudności, z którym powinny się zmierzyć nowe firmy, jest dobór sposobu opodatkowania. Bardziej małe przedsiębiorstwa mają wybór, czy bardziej korzystne będzie opodatkowanie ryczałtowe, czy opodatkowanie z książki przychodów i rozchodów. Podmioty gospodarcze dość często powierzają biurom rachunkowym kontrola zagadnień, które są związane z kadrami i płacami, przykładowo opracowanie list płac oraz podatkowych deklaracji od wynagrodzeń. Ponadto biuro rachunkowe trudni się ewidencją zakupów a także sprzedażą VAT.

Księgowość, rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Sprawia to, że niezbędne jest, by biuro umiejscowione było dosyć blisko siedziby firmy klienta. Np. usługi rachunkowe Olsztyn najbardziej często obsługuje przedsiębiorstwa z tego rodzaju miasta, ale i okolicznych miejscowości. Dostarczone do biura różne dokumenty są sprawdzane pod kątem rachunkowym i formalnym, zaś klient (sprawdź) na bieżąco informowany jest o odnalezionych nieprawidłowościach, jakie są w stanie zaważyć na pozostałe sprawy. Pod koniec (lub na początku) roku biuro rachunkowe robi roczne sprawozdanie finansowe, takiego rodzaju jak rachunek zysków oraz strat a także bilans roczny.

Po przeczytaniu tego tekstu, polecam artykuły biurowe hurtownia inne informacje na omawiany wątek, które będą nie mniej zajmujące.

Podczas kontroli fiskusa czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biuro bierze udział w postępowaniu kontrolnym, natomiast w sytuacji wystąpienia niejasności, udziela niezbędnych, przydatnych informacji.

W zależności od formy umowy, którą firma może zawrzeć z biurem rachunkowym, takie biuro może ponadto dokonywać przelewów w systemie bankowym swojego klienta, przesyłać kontrahentom przypomnienia do spłaty i tym podobne. Jak więc widzimy taka współpraca może być różna, najbardziej ważne, by całość świadczonej oferty, jak i odpowiedzialność biura księgowego zostało zawarte w umowie, jaką firma zawarła z biurem. Dzięki temu możemy zorganizować pracę tak, by zostały rozplanowane różnorodne działania, jakie są niezbędne, żeby cały proces się udał.

Author

admin