Pięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający też długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o wygodne pokoje. Ustka, bo o niej mowa to też atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i świetne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przyjeżdżali tu, aby kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do teraz, będąc zarazem malowniczym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez utalentowanego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo bogata. Oferowano tutaj nie jedynie kąpiele lecznicze, lecz także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Współcześnie, prócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców zapewne ucieszy fakt, iż w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania mnóstwo innych atrakcji.

najnowszy tekst (http://restauracja-laura.pl/)%link%I wiek obfituje w wielość różnych wiadomości. Najistotniejsze wydaje się być to, żeby być na bieżąco – kliknij zatem w najnowszy tekst (http://restauracja-laura.pl/).

Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (oferty wakacji w Ustce).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się cudna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (zobacz na Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w 1892 r. i przetrwał do teraz bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Atrakcyjnym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, nazywane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego.

Dane, które zawiera praktyczna propozycja (http://bubucraft.pl/prezent-z-okazji-chrztu-swietego), są w gruncie rzeczy przydatne, jeżeli ciekawi Cię omawiany wątek – kliknij więc tutaj!

Należy również zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niezwykłe sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych warto wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak nazywaną „Krainę w Kratę”, albowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej uroczym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na podróż rowerową warto wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki znajduje się także inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz ślicznie położone, przybrzeżne jeziora. Warto udać się także do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Author

k.s.