Pięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający też długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o wygodne pokoje. Ustka, bo o niej mowa to też atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i świetne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przyjeżdżali tu, aby kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki spełniają swoją rolę do teraz, będąc zarazem malowniczym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaaranżowany przez utalentowanego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo bogata. Oferowano tutaj nie jedynie kąpiele lecznicze, lecz także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Współcześnie, prócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców zapewne ucieszy fakt, iż w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania mnóstwo innych atrakcji.

najnowszy tekst (http://restauracja-laura.pl/)%link%I wiek obfituje w wielość różnych wiadomości. Najistotniejsze wydaje się być to, żeby być na bieżąco – kliknij zatem w najnowszy tekst (http://restauracja-laura.pl/).

Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (oferty wakacji w Ustce).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się cudna panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (zobacz na Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w 1892 r. i przetrwał do teraz bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia zbudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Atrakcyjnym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, nazywane również Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego. Należy również zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niezwykłe sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, 100-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych warto wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak nazywaną „Krainę w Kratę”, albowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej uroczym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na podróż rowerową warto wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki znajduje się także inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz ślicznie położone, przybrzeżne jeziora. Warto udać się także do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Author

k.s.