Kilka lat temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał okrągły rok.
Niejedna mama powie, że pierwszy rok maleństwa bywa kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to okres, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi wyłącznie o mleko i pilnowanie, ale o budowanie się silnej więzi, która będzie mogła mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już jedynie o swoim skarbie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne jest to, by być świadomą tego, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego berbecia. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało kto teraz zarabia najmniejszą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego.

To zagadnienie jest dla Ciebie absorbujące? Sprawdź też podobne źródła (http://www.ksiegowi-doradcy.pl/kategorie/uslugi-prawne) na ten opisywany wątek, które zapewne są tak samo wciągające.

Dzisiaj możemy też liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.


Author

admin