wyjaławianie rozmaitych przedmiotów jest metodą znaną ludzkości już od wielu wieków. Jest to niewątpliwie technika niezwykle potrzebna, w szczególności w niektórych aspektach życia i przemysłu. Polega na tym, by za pomocą odpowiednich przyrządów lub środków usunąć wszelkie drobnoustroje z określonego elementu.

Przedmiot ten więc po dokonaniu sterylizacji powinien być jałowy, czyli wysterylizowany. Sposobów wykorzystania tego procesu jest niezwykle dużo. Ponadto do sterylizacji wykorzystuje się bardzo różnorodne narzędzia, w zależności od tego, jaki jest charakter materiału poddawanego sterylizacji. Przykładowo można sterylizacji poddawać tworzywa służące do opatrywania ran, a można także sterylizować różnorodne produkty żywnościowe dla zachowania przez nie świeżości na dłuższy czas. W tych rozmaitych przypadkach przyrządy i sposoby będą się zmieniać. Procesu tego można bowiem dokonywać z wykorzystaniem powszechnie stosowanej maszyny znanej jako autoklaw, a można na przykład przeprowadzać ją z użyciem konkretnego rodzaju promieniowania świetlnego.

dobry autklaw w szpitalu i gabinetach medycznych

Proces sterylizacji kojarzy się przede wszystkim z użyciem w medycynie. Na przykład w szpitalu sterylizuje się bardzo dużo elementów. Nagminnie proces ten wykorzystywany jest w związku z przeprowadzanymi operacjami. Na sali operacyjnej nawet powietrze (zobacz też: nawilżanie powietrza w domu) powinno być jałowe. Oprócz tego bezwzględnie konieczne jest poddanie temu procesowi wszystkich przyrządów używanych do zabiegu. Podobnie rzecz się ma z przedmiotami w gabinetach lekarskich, a także w przychodniach weterynaryjnych. We wszystkich miejscach tego rodzaju można znaleźć urządzenie do sterylizacji.

autoklaw medyczny

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

Stosowanie w innych dziedzinach
Sterylizacja jest również wykorzystywana w innych dziedzinach oprócz tych związanych z medycyną. Jest to przykładowo technologia żywności. Tego rodzaju obróbce poddawane są niektóre produkty żywnościowe, dla zupełnego ich wyjałowienia. Poza tym techniki takie wykorzystuje się także przy przeprowadzaniu różnorodnych procesów chemicznych. Generalnie sterylizacja jest niezwykle przydatna i sporo procesów bez niej nie mogłoby się odbywać.
Zainteresowany? Zawsze możesz wiedzieć więcej szukaj odpowiedzi


Author

admin