Władysławowo to spory port rybacki, słynny ośrodek wczasowy jak również wakacyjna baza dla urlopowiczów organizujących odpoczynek nad morzem Bałtyckim. Miasto leży u nasady Mierzei Helskiej – najdłuższego polskiego półwyspu (trzydzieści cztery kilometry) rozdzielającego zatoki Pucką oraz Gdańską. Miasto obejmuje trzy nadmorskie kąpieliska takie jak: Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo i Chałupy, które poniekąd znajdują się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Plaża we Władysławowie

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: http://www.flickr.com/
Najbardziej interesującym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który ma wieżę widokową, galerię rzeźby kaszubskiej, galerię fotograficzną i restaurację. Z górnego tarasu wieży widokowej umieszczonego na wysokości 65 m, roztacza się widok na przylądek Rozewie, Zatokę Pucką oraz Mierzeję Helską. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym we Władysławowie jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wśród władysławowskich obiektów kulturalnych należy wymienić: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii mieszczące się w willi, w której dawniej żył generał, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz Prywatne Muzeum Motyli w Domu Rybaka. Na osiedlu Rozewie znajduje się Latarnia Morska wybudowana w XVIII wieku i odremontowana w dziewiętnastym wieku. We Władysławowie występuje też port, którego zachodni falochron sprawuje funkcję turystycznego mola. Zapaleńców sportu z pewnością zaciekawi Aleja Gwiazd Sportu w otwartym dla wczasowiczów ośrodku olimpijskim w dzielnicy Cetniewo. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze Bałtyckie i pokryta jest granitowymi tablicami z gwiazdami, na których umieszczono nazwiska sportowców i trenerów. Co roku latem odbywają się tutaj uroczystości dodania nowych gwiazd.

Chlubą władysławowskich kąpielisk są obszerne i piaszczyste plaże (szerzej o tym ).

Ta oferta hotele zakopane jest bardzo atrakcyjna i jeżeli poszukujesz więcej wiadomości na prezentowaną tu kwestię, to znajdziesz je tu.

Wybrzeże objęte granicami miasta ma długość dwudziestu trzech kilometrów i jest niezwykle urozmaicone – od plaż pokrytych drobnym, białym piaseczkiem w głównych kąpieliskach, po kamienną plażę na Rozewiu. Szczególnie słynnym kąpieliskiem są Chałupy – dawna wioska rybacka z ładną, obszerną plażą i szkołą windsurfingową. Tutejsze płyciutkie i harmonijne wody są szczególnie korzystne do wykonywania tego sportu. Miejscowość stała się słynna dzięki przebojowi Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to” sławiącego tutejszą plażę golasów.

We Władysławowie są organizowane liczne, przyciągające imprezy kulturalne, m.in. (dobry adres) Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, Jarmark Morski, Majówka połączona z wieloma imprezami towarzyszącymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Zlotem Koniarzy, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych i pokazem latawców, Noc Świętojańska, Rybka we Władku, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami i Festiwal Dorsza. Urlopowiczów wybierających nadmorskie nocleg Władysławowo w szeregu przypadkach zadziwiło ogromem atrakcji oraz sezonowych imprez.

Na turystów przybywających do miejscowości czeka mnóstwo różnorodnych dodatkowych atrakcji, między innymi: Lunapark Sowiński z najwyższą kolejką górską w Polsce, „ciuchcia” kursująca na trasie Władysławo – Jastrzębia Góra, rejsy kutrem rybackim, czy też loty paralotnią z klifu.

Specyficznymi częściami krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Władysławowa, są strome klify, barwne wąwozy, rozległe piaszczyste plaże i bory sosnowe. Na jego obszarze stworzono parę rezerwatów przyrody, między innymi Dolinę Chłapowską chroniącą nadmorską dolinę erozyjną i ciekawą florę porastającą krawędź Kępy Swarzewskiej.

Kliknij śmiało ten odnośnik – odnajdziesz w tamtym miejscu tak samo zajmujące treści. To wciągający wpis (https://goldwasser.pl/catering-swiateczny-gdansk/), który też jest godny uwagi!

Park dysponuje znakomitymi warunkami do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa przybrzeżnego, zarówno na otwartych wodach Bałtyku, jak i w Zatoce Puckiej.


Author

k.s.