Leasing jest to metoda finansowania, za pomocą której nie istnieje potrzeba angażowania wysokich kosztów własnych. Cały proces wygląda tak, że leasingodawca nabywa przedmiot, który oferuje leasingobiorcom. Klient może używać danej rzeczy, płacąc co miesiąc rodzaj czynszu.

patent

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com
rachunek

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Warto podkreślić, że właścicielem jest leasingodawca, z kolei klient niejako pożycza dany środek. Co można brać w leasing? Przykładowo samochody, różnego typu maszyny, sprzęt komputerowy czy taśmy produkcyjne.
Stosowane są dwa rodzaje leasingu, jest to leasing operacyjny oraz finansowy. Różnice polegają między innymi na tym, że VAT w typie operacyjnym jest doliczony do spłacanych rat, z kolei w finansowym trzeba opłacić do wraz z pierwszą ratą. Dodatkowo leasing finansowy ułatwia nam wykup środka na stałe, ponieważ opłacają ostatnią ratę, od razu stajemy się właścicielem. W rodzaju operacyjnym bowiem wszystko zależy od tego, jak długi jest okres wykupu oraz stawka amortyzacji. Jeśli klient towarzystwa leasingowego płaci raty (zobacz forsel) leasingu, pojawia się pytanie, dlaczego wybiera taką formę, zamiast wzięcia kredytu, ponieważ w tym momencie to klient staje się właścicielem konkretnego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Po pierwsze kredyt generuje o wiele więcej formalności. Co za tym idzie pewne przedsiębiorstwa nie mogą wziąć pożyczki, wówczas leasing jest doskonałą opcją. Leasing bywa także bardziej opłacalny dla działalności, gdyż traktowany jest jako usługa, w związku z czym zdolność kredytowa firm nie jest zniżana, a wypożyczone przedmioty nie są traktowane jako majątek działalności. Trzeba pamiętać, że zaciągając kredyt musimy dostarczyć bardzo wiele dokumentów, jakie wymaga od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie chcą, aby działalność była prowadzona przez narzucony czas, nie ma więc tutaj żadnych ograniczeń. W dodatku firma nie musi tworzyć biznes planu. Nie ma również nadprogramowych zabezpieczeń, gdyż wypożyczane dobro jest samo w sobie zabezpieczeniem. W dodatku klient może decydować, czy korzystniejsze są dla niego niższe raty, a następnie większa cena wykupu leasingowanej rzeczy, czy odwrotnie. Wybór jest dużym ułatwieniem. Gdy zaciągamy kredyt mamy o wiele węższe pole do negocjacji. Obecnie niemalże wszystkich leasingobiorców można znaleźć w Internecie, nieistotne czy interesuje nas leasing Warszawa, Poznań, czy leasing Gdańsk.

Dobór ofert jest bardzo szeroki.
Rzecz jasna zarówno przed zaciągnięciem kredytu, jak i wyborem leasingu trzeba precyzyjnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić co jest dla naszej firmy najbardziej korzystna. Rozważenie wszystkich wad i zalet jest bardzo istotne.

Author

admin