Kolano jest taką częścią ciała, jaka bywa poważnie obciążona przez swego właściciela. Jego konstrukcja składa się z licznych wiązadeł, których rolą jest stabilizować staw kolanowy. Kolano jest używane w trakcie niemal każdej czynności: chodu, biegania, tańca, siadania i wielu innych. Z czasem wiązadła mogą słabnąć i dochodzi do niegroźnych schorzeń, którym jednak można zaradzić, usztywniając kolano. Poważniejsza kontuzja ma miejsce, gdy naderwie się więzadło krzyżowe przednie, co najczęściej ma miejsce w trakcie zajęć sportowych. Wtedy konieczna okaże się rekonstrukcja kolana, której następstwem będzie późniejsza rehabilitacja.
To faktycznie poważna operacja
Operacja więzadła krzyżowego (patrz) jest skomplikowanym zabiegiem, jaki przeprowadzają chirurdzy ortopedzi. Operację poprzedzają kompleksowe badania, które zawierają między innymi USG i rezonans magnetyczny. Jest to potrzebne, by bardzo dokładnie określić miejsce oraz zaawansowanie urazu. Forma znieczulenia jest dobierana osobiście do każdego człowieka, ale najczęściej wykorzystuje się znieczulenie zewnątrz-oponowe lub podpajęczynówkowe, lecz zdarzają się również zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Przy rekonstrukcji kolana (zobacz) stosuje się tkanki pacjenta lub pochodzące z banku tkanek. Wkrótce po operacji pacjent może poruszać się o kulach i delikatnie obciążać kolano, ale do jego potrzeb dobiera się indywidualną rehabilitację, na przykład basen albo zajęcia na siłowni.
Urazy związane z kolanami i innymi stawami są domeną ortopedy. Jeśli zatem przytrafi się bolesna kontuzja albo pojawi się niespodziewany i nieprzemijający ból, należy udać się do ortopedy.
To prawda, że informacje pod tym odwołaniem są przykuwające uwagę, więc jeśli masz chęć uzyskać większą ilość danych na opisywany wątek, to przejdź do tekstu (http://www.stajniaiskra.pl/) – link jest tutaj.
Jeśli na przeszkodzie staną długie terminy z NFZ, można na wizytę umówić się prywatnie. Dobrego lekarza można poszukiwać z pomocą internetu, np. wprowadzając frazę ortopeda Kraków. Dzięki temu bez wątpienia znajdzie się miejsce, w którym można skutecznie pomóc obolałemu ciału.
Autor: Ortopeda Jan Paradowski