W skład majątku firmy będzie wchodzić naprawdę dużo różnych rzeczy. Przede wszystkim są to wszelkie dobra materialne, czyli budynki, grunty, urządzenia oraz maszyny.

kalkulator

Autor: Knauf Insulation
Jednak niejednokrotnie to wszystko będzie stanowić tylko niewielką część majątku firmy, a reszta to najróżniejsze znaki towarowe i patenty. Większość z największych firm na świecie jest tak dużo warta właśnie dlatego, że ich logo jest rozpoznawalne w każdym kraju. Jednak niematerialne wartości mogą niejednokrotnie sprawić mnóstwo problemów podczas wyceny. A ta z kolei może się przydać w kilku przypadkach, na przykład podczas sprzedawania firmy czy debiucie na giełdzie. Rzecz jasna są na to mniej lub bardziej szczegółowe metody, lecz w wielu przypadkach trzeba się liczyć jedynie z przybliżonym oszacowaniem.
Delikatny problem, czyli cera naczynkowa

Autor: 123rf
Źródło: 123rf
wycena marki

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym ze sposobów wyceniania firm jest metoda majątkowa, jest ona bardzo często wykorzystywana, ale jej dużą wadą jest to, że nie bierze pod uwagę wartości niematerialnych. Dlatego też w wielu przypadkach przeprowadzana jest jeszcze wycena marki, wycena marek jaką się uwzględnia przy podawaniu końcowej wartości.

Nie zastanawiaj się: przejdź do serwisu (https://www.traple.pl/trudna-droga-do-aktualizacji-polskiego-systemu-godziwej-rekompensaty-z-tytulu-sporzadzania-kopii-utworow-na-uzytek-prywatny/), żeby otrzymać uzupełniające info na przedstawiany w wpisie zagadnienie. Oczekujemy na twą opinię!

W przypadku takiej wyceny niezbędne jest ogromne doświadczenie wykonującej go osoby, dlatego też nie można tego zlecać przypadkowemu wykonawcy. W niejednym przypadku konieczna może się również okazać wycena udziałów w spółce z.o.o.- (zobacz dodatkowe informacje)

Tego typu sytuacja ma miejsce na przykład wówczas, gdy jeden ze wspólników będzie chciał się pozbyć części którą posiada i zwyczajnie ją sprzedać. Wówczas należy wykonać dokładną kontrolę wartości i oszacować odpowiednią część majątku.

Author

admin