Amatorskie narciarstwo albo łyżwiarstwo to dyscypliny sportowe o dużym ryzyku urazowym – co prawda nie wolno zapeszać, ale na zaczynające się ferie zimowe Narodowy Fundusz Zdrowia ma kilka wskazówek dla pacjentów.

Pierwsza wskazówka dotyczy potrzeby pilnego leczenia w wypadku choroby lub kontuzji podczas pobytu na obszarze Polski, lecz poza miejscem stałego zameldowania. Druga wskazówka to przypomnienie: jadąc za granicę trzeba pamiętać o karcie EKUZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to także bardzo istotna kwestia. Jeśli odpoczywamy poza miejscem stałego zameldowania w naszym kraju, mamy prawo zgłaszać się do każdej przychodni rodzinnej funkcjonującej na tym terenie.

Pamiętaj, że nasze odsyłacze kierują tylko do w najwyższym stopniu interesujących stron, na jakich znajdziesz tylko użyteczne dane.

Przy pomocy wyszukiwarki można by bardzo łatwo upewnić się, gdzie dokładnie przyjmuje lekarz POZ w każdym zakątku kraju. Jeżeli chodzi o nocną albo świąteczną opiekę zdrowotną, to trzeba mieć świadomość tego, że ten rodzaj opieki jest udzielany w godzinach od 18-tej do 8-ej rano w dniach powszednich i przez 24h w dni wolne od pracy.

NFZ

Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com
W wypadku nagłego nabawienia się choroby albo pogorszenia się stanu zdrowia, możemy się zgłosić po pomoc do każdego punktu świątecznej oraz nocnej opieki zdrowotnej. Przykładowo w tamtym miejscu, gdzie mamy blisko. Bez względu na to, gdzie mieszkamy i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożyliśmy swą deklarację. Lekarz pełniący dyżury w czasie świątecznej oraz nocnej opieki zdrowotnej mógłby udzielać pomocy w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach uzasadnionych) i przez telefon.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zatem karta EKUZ, niezwykle nam się przyda, jeżeli w czasie wyjazdu na obszarze Unii Europejskiej zachorujemy albo będziemy musieli skorzystać z jakiejkolwiek pomocy lekarskiej. Tego typu karta EKUZ jest przez NFZ wydawana za darmo i w wypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień, niemalże od razu.

Author

admin