Wiele się słyszy o ogólnie pojętej higienie. Troska o ciało, schludność, higiena dłoni. Rzadziej, ale jednak słyszymy również o higienie wzroku. Jak zatem troszczyć się o oczy? Opisujemy kilka wypróbowanych sposobów na to, ażeby w naturalny sposób troszczyć się o nasze oczy.

zbadaj wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Unikaj promieniowania UV, ponieważ ma ono ujemny wpływ na skórę, ale także na wzrok! Może się on nawet przyczynić do uszkodzenia wzroku. To z tej przyczyny właśnie tak istotne jest wkładanie okularów przeciwsłonecznych. Wkładaj szkła przeciwsłoneczne, jakie posiadają właściwy filtr. Czytaj przy prawidłowym świetle. Skąpe oświetlenie może się w znaczącym stopniu przyczynić do problemów ze wzrokiem, w tym jego znacznemu pogorszeniu. Za każdym razem trzeba dbać o to, by czytać książkę lub gazetę przy dobrym świetle.

Na czerwone oczy najlepszy sen. Sporo osób mniema, iż na zaczerwienione oczy najbardziej odpowiednie będą krople osiągalne bez kłopotu w aptece. Nie jest to najodpowiedniejsze podejście. Owszem, kropelki minimalizujące zaczerwienienie oka skurczą naczynka krwionośne tam umiejscowione, jednak na dłuższą metę niewiele pomogą. Najlepiej zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu oraz obniżyć liczbę czasu spędzanego przed laptopem oraz telewizorem.

Marchewka to w największym stopniu prozdrowotne warzywo dla naszego oka To, wskutek dużych ilości witaminy A zawartej w marchewce. Witamina ta chroni oko przed zaburzeniami jak też schorzeniami takimi jak wysychanie spojówek bądź kurza ślepota. Te przyczyny potwierdzają to, iż dobrze jest regularnie zjadać marchew. Wyjątkowo uczulone na higienę oka powinny być osoby, których bliscy chorują albo chorowali na glaukomę oraz zaćmę. Wskazane jest badanie ostrości widzenia, ewentualnej wady wzroku, pola widzenia itp..

O schorzeniu mogą znamionować symptomy takie jak: zmniejszenie ostrości wzroku, wszelkie „pajączki” w polu widzenia, zdeformowania w obrazie bądź tzw. widzenie za mgłą. Bezzwłocznie do specjalisty wybrać się musimy, gdy między innymi dochodzi do nagłego spadku ostrości wzroku, silnego zaczerwienienia, niedyspozycji bólowych, poczucia obecności obcego ciała w oku.

Bazą troski o wzrok (zobacz więcej – laserowa korekcja wzroku śląsk) jest regularna (przynajmniej raz do roku) kontrola u okulisty. Jeżeli nie mamy dotychczas wybranego specjalisty, sugeruję wbić w przeglądarkę zwrot: klinika leczenia wad wzroku ewentualnie witrektomia – polecana klinika.


Author

admin