Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby, jak to możliwe, poprawić trochę komfort swojego życia. Nie mówimy tu o rewolucji, lecz myślimy tu o niedużej zmianie, która mogłaby być dodatkiem do tego, co mamy obecnie.

metafora kredytu mieszkaniowego

Autor: American Advisors Group
Źródło: http://www.flickr.com
Zdarza się, że do tego przydadzą się pieniądze, bierzemy dlatego czasami kredyty, czy pożyczki. Jak jednak wiadomo, takie rozwiązanie może nas kosztować wiele, spłacanie kredytu przez kilkanaście lat nie jest rzeczą przyjemną. Jest jednak ciekawe rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie przyniesie nam korzyści.

Takie rozwiązanie oferuje przykładowo hipoteka. Budując dom, zrobimy to po to, żeby w nim zamieszkać, to najwspanialsze co może nas spotkać – długa budowa i nagle można się już wprowadzić. Jest też inny profit, nieruchomość bowiem pozwoli zaciągnąć właśnie pożyczkę hipoteczną, która jest dodatkowo niżej oprocentowana niż przykładowo kredyt konsumencki.

Duża większość banków pozwala na zaciągnięcie takiej właśnie pożyczki hipotecznej. Jest jeden warunek, o którym przed chwilą było powiedziane – ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Ze strony banku najkorzystniej, gdy prawnym zabezpieczeniem stanie się nieruchomość mieszkalna, czyli mieszkanie, dom czy działka (zobacz pożyczka hipoteczna pod zastaw działki budowlanej) z domem. Znacznie większym problem może być określenie hipoteki na gruntach, które mają przeznaczenie usługowe, rolne czy przemysłowe. Trudności sprawiają również na przykład działki leśne i tym podobne. Kto może zaciągnąć właśnie taki kredyt? Może to zrobić każda pełnoletnia osoba fizyczna, która spełnia określone warunki danego banku. Te warunki dotyczą zdolności kredytowej, wieku czy zatrudnienia.

Oczywistym jest także warunek, iż kredytobiorca musi być właścicielem lub współwłaścicielem danej nieruchomości, choć to wydaje się logiczne. Jednakże, jak w sytuacji zwykłego kredytu hipotecznego, w tej sytuacji bank nie ma możliwości zabezpieczyć się na nieruchomości osoby trzeciej. Dodatkową trudnością może być także prowadzenie firmy przez osobę, która stara się o taki kredyt. Część banków może odmówić wtedy udzielenia kredytu, gdyż istnieje obawa przed próbą użycia środków pochodzących na kredyt na ratowanie własnej działalności gospodarczej. Istnieje jednak wiele banków, które nie są tak restrykcyjne tej opcji nie biorą pod uwagę.


Author

admin