Maj jest wspaniałym okresem na spędzenie czasu poza miastem w kręgu rodzinnym albo z partnerem. Owy miesiąc uważany jest za najcudowniejszy w ciągu roku. Nic w tym zaskakującego. Wszystko co zielone, rozkwita dookoła, a ptaki motywują nas o poranku swoim ujmującym świergotaniem. LeczAle, gdzie najlepiej odpocząć po męczącej zimie?

góry

Autor: Maciej Kraus
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiedzią na to pytanie są wczasy w górach. Z dala od krzyków miasta, mile od lamp ulic, za to blisko przyrody i świeżego powietrza, które oczyści nasze płuca i orzeźwi rozum. Jednym z takich terenów, który przybliża człowieka do niezakłóconej niczym przyrody, która zadziwia swoją dzikością jest Orawa. Jest to historyczna kraina znajdująca się w dolnej części Polski, blisko granicy słowackiej – sporo więcej odnajdziesz pod tym adresem. Odwiedzający tę część naszego kraju podróżnicy mogą odwiedzić stare wsie takie jak Zubrzyca Górna, które zachwycą zachowanymi zabudowami z dawnych przedwojennych czasów.

Jeżeli myślisz, że ten artykuł jest godny uwagi, to co pomyślisz, kiedy poznasz więcej wiadomości z tego źródła?. Po prostu kliknij tutaj i zobacz.

Drewniane chałupki, drewniane kościoły, matrony w ludowych strojach, żyjące na polach stada owiec, niebywale czyste potoki i dzikie bory. W Zubrzycy Górnej napotkamy orawski park etnograficzny. Znajdują się w nim chaty orawskie z XVIII i XIX wieku oraz kilka historycznych warsztatów. Całość jest o tyle intrygująca, że była tworzona przez scalenie się dwóch fali kolonizatorskich – owczarzy wołoskich przepędzających stada swych owiec z obszarów Karpat Wschodnich oraz rolników przybywających z obszarów Małopolski. Sam park etnograficzny możemy uważać za historyczny, ponieważ został założony przed II Wojną Światową w 1937 roku. Następną atrakcją jest niedaleki szczyt – Babia Góra. Z jej wierzchołka znajdującego się na wysokości jedynie 1724 m n.p.m. roztacza się panorama na pobliskie Tatry.

Pokój hotelowy

Autor: Ann
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej na skalnym szczycie jest ołtarz, z którego św. Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo oraz pomnik upamiętniający papieża Polaka. Dla mniej potrzebujących, lub zwyczajnie poszukujących lokalizacji na leniwy odpoczynek także znajdą się kuszące miejsca – dodatkowe informacje. W oddalonej o 30 minut drogi samochodem miejscowości Chyżne znajduje się popularny zajazd, w którym gra dla ludzi góralska kapela, co więcej, znajdziemy stoły do bilardu, tory do kręgli i wiele innych rozrywek. Ale największym atutem karczmy jest przepyszne góralskie jadło, które nie należy do lekkostrawnych, ale jeśli połączymy je z całonocnymi tańcami, na pewno nam nie zaszkodzą. Nieokiełznana i przepiękna Orawa kusi turystów swoimi atrakcjami, które w połączeniu z wyobraźnią i chęcią przeżycia nowych przygód, na przykład w trakcie wspinaczki na Babią Górę zapewnią każdemu moc wrażeń.

Author

admin