W postępowaniu cywilnym biorą udział nie tylko strony zainteresowane. Prócz nich w rozprawie może brać udział także interwenient uboczny. Warto mieć pojęcie, że nie jest on stroną w sporze i nie przysługują mu takie zasady jak dla stron.

interesujące info

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Interwenient jest w stanie zgłaszać stwierdzenia dowodowe, powoływać świadków, składać objaśnienia, brać udział w rozprawach, zadawać pytania świadkom, tworzyć pisma procesowe. Istotne jest jednak, że działania przyjmowane przez interwenienta nie mogą być przeciwne z działaniami dokonywanymi przez stronę do której dołączył. Interwenient uboczny to postać, jaka posiada interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy na korzyść jednej ze stron toczącego się postępowania. Działania z tym powiązane może realizować aż do końca rozprawy w drugiej instancji.

Może włączyć się do sprawy w niemal każdym momencie procesu. Interwenient uboczny (odwiedź ten serwis) powinien zgłosić pragnienie uczestnictwa w procesie na piśmie, jakie jest złożone obu stronom sprawy. Strony mają możliwość się sprzeciwić wkroczeniu interwenienta do postępowania. Jeżeli strony nie zameldują w wskazanym terminie protestu, w takim przypadku interwenient jest w stanie występować w procesie. Z kolei jeśli któraś strona się temu sprzeciwi, sąd (sprawdź również – kancelaria radcy prawnego oleśnica) jest zobowiązany to przeanalizować. Jednakże nie może powstrzymać jego udziału, jeśli udowodni on własny interes prawny.

grupa prawników

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com
Są trzy odmiany złożenia kaucji gwarancyjnej. Kaucja gwarancyjna może istnieć jako środki pieniężne wpłacone na określony rachunek US. Drugą postacią jest gwarancja bankowa, albo ubezpieczeniowa. Trzecia postać, to pisemne pełnomocnictwo US zatwierdzone przez bank, do wyłącznego rozporządzania, do wysokości składanej kaucji gwarancyjnej, środkami płatniczymi nagromadzonymi na rachunku. Zamierzeniem wpłaty określonej kwoty jest gwarancja interesów Skarbu Państwa przed przypuszczalnymi deficytami podatkowymi u podmiotu wpłacającego. Przepisy mówią, że kaucja gwarancyjna może zostać złożona na okres przybliżony, bądź z wskazanym terminem, ale nie może być krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych. Wysokość kaucji gwarancyjnej powinna odpowiadać co najmniej piątej części kwoty podatku zaległego.

Author

admin