Bieszczady, pomimo stosunkowo małej gęstości zaludnienia, były obszarem zamieszkałym już w epoce neolitu. Interesujące zjawisko, zwłaszcza iż większość starych osad z czasem nabierała znaczenia oraz powiększała się do rozmiarów ogromnych dzisiaj ośrodków, a takich rzeczy w Bieszczadach nie zaobserwujemy.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony, patrząc na te tereny, na Bieszczady atrakcje, czyli przyjazne niskie góry, ogromne obszary leśne i ciągnące się kilometrami połoniny, wydają się one świetnym miejscami do osiedlenia się oraz przebywania w tym miejscu, a dodając do tego dostępność dzikich zwierząt (jeszcze dzisiaj Bieszczady zamieszkuje sporo wymierających, niespotykanych gdzie indziej w naszym kraju, gatunków) nie widzi się niczego zaskakującego w tak dawnym osadnictwie. W wielu bieszczadzkich miejscowościach robiono wykopaliska archeologiczne, odnaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, ale też wyraźne wpływy celtyckie – zobacz Polańczyk domki.

Bliższe współczesności osadnictwo jest datowane na okres średniowiecza: zjawiali się tam osadnicy z innych części naszego kraju, Węgier oraz Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wiosek i miasteczek bieszczadzkich założonych zostało faktycznie w tamtych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach.

Jak sądzisz? Czy znajdziesz dane na omawiany temat? Zapewne tak – przejdź po tym linku (https://www.coraltravel.pl/Egipt/Hurghada/hotel/JAZ_AQUAMARINE_RESORT/157/40-1475-24FF.html) oraz odszukaj informacje tu.

Na Tym terenie mocne piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) oraz bardzo tragiczna w skutkach akcja Wisła – zakrojona na ogromną skalę akcja przesiedleńcza, w skutek której własne rodzinne tereny musiała porzucić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad. Dzisiejsi mieszkańcy to głównie przybysze z innych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak smutnych zajściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dzisiaj, nadal z rysem charakterystycznym dla tamtejszej dzikości, stają się coraz bardziej popularne pod względem turystycznym.

Ekscytuje Cię opisywana kwestia? Jeżeli tak, to poza tym zobacz link na witrynie (https://raksa.com.pl/silnik-mercury-f5-mlh-lpg.html), która także przedstawia tego rodzaju materiały. To bez dwóch zdań zwróci Twoją uwagę!

Infrastruktura na miarę współczesności daje dużą dostępność aktywności typowo górskich, wodnych i klasycznych miejskich rozrywek. Dzisiaj wypoczynek w tym regionie to duża radość dla gości z Polski oraz spoza naszego kraju (przeczytaj poradnik ). Nie jest to jednak bardzo skomercjalizowany region, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju oraz relaksu pośród dźwięków natury, odnajdzie je w Bieszczadach.


Author

admin