Bieszczady, pomimo stosunkowo małej gęstości zaludnienia, były obszarem zamieszkałym już w epoce neolitu. Interesujące zjawisko, zwłaszcza iż większość starych osad z czasem nabierała znaczenia oraz powiększała się do rozmiarów ogromnych dzisiaj ośrodków, a takich rzeczy w Bieszczadach nie zaobserwujemy.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony, patrząc na te tereny, na Bieszczady atrakcje, czyli przyjazne niskie góry, ogromne obszary leśne i ciągnące się kilometrami połoniny, wydają się one świetnym miejscami do osiedlenia się oraz przebywania w tym miejscu, a dodając do tego dostępność dzikich zwierząt (jeszcze dzisiaj Bieszczady zamieszkuje sporo wymierających, niespotykanych gdzie indziej w naszym kraju, gatunków) nie widzi się niczego zaskakującego w tak dawnym osadnictwie. W wielu bieszczadzkich miejscowościach robiono wykopaliska archeologiczne, odnaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, ale też wyraźne wpływy celtyckie – zobacz Polańczyk domki.

Bliższe współczesności osadnictwo jest datowane na okres średniowiecza: zjawiali się tam osadnicy z innych części naszego kraju, Węgier oraz Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wiosek i miasteczek bieszczadzkich założonych zostało faktycznie w tamtych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach.

Jak sądzisz? Czy znajdziesz dane na omawiany temat? Zapewne tak – przejdź po tym linku (https://www.coraltravel.pl/Egipt/Hurghada/hotel/JAZ_AQUAMARINE_RESORT/157/40-1475-24FF.html) oraz odszukaj informacje tu.

Na Tym terenie mocne piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) oraz bardzo tragiczna w skutkach akcja Wisła – zakrojona na ogromną skalę akcja przesiedleńcza, w skutek której własne rodzinne tereny musiała porzucić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad. Dzisiejsi mieszkańcy to głównie przybysze z innych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak smutnych zajściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dzisiaj, nadal z rysem charakterystycznym dla tamtejszej dzikości, stają się coraz bardziej popularne pod względem turystycznym. Infrastruktura na miarę współczesności daje dużą dostępność aktywności typowo górskich, wodnych i klasycznych miejskich rozrywek. Dzisiaj wypoczynek w tym regionie to duża radość dla gości z Polski oraz spoza naszego kraju (przeczytaj poradnik ).

Kliknij ten link – ta wskazówka z witryny pokaże całkiem nową porcję wiadomości na temat, który może wydać Ci się godny uwagi!

Nie jest to jednak bardzo skomercjalizowany region, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju oraz relaksu pośród dźwięków natury, odnajdzie je w Bieszczadach.


Author

admin