Czasy, gdy zdecydowana większość osób pracowała na etacie – standardowe 8 godzin już dawno minęły. Dziś stosunek pracy się zmienił, gdyż musiał się dopasować do potrzeb nowoczesnego rynku i pracownicy mają o wiele bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie zawodów. Bardzo dużym zainteresowaniem odznacza się między innymi freelancing.

freelancer

Autor: markus spiske
Źródło: http://www.flickr.com

Freelancer, czyli wolny strzelec, samodzielnie wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje przeważnie z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło. Czasami prowadzi również swoją firmę, tym sposobem może np. wystawić fakturę. Podstawą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Śmiało można stwierdzić, że aktualnie branża IT jest doskonałym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego względu?

Z reguły ze względu na fakt, że taka specyfika pracy daje możliwość na wykonywanie jej zadaniowo, od określonego projektu do kolejnego. Przykładem może być między innymi praca programista. Firmy nie są już zmuszone dziś zatrudniać programistów na stałe i tworzyć etatów, co jest związane z niemałymi kosztami. Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, który będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

Jeżeli ten tekst jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis, w którym znajdziesz podobne informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Tym sposobem, dana firma może poszukać specjalisty w całej Polsce i łatwo wybrać osobę o największym doświadczeniu, doskonałych kwalifikacjach czy rozsądnych oczekiwaniach finansowych. Jest to rzeczywiście interesujące rozwiązanie, korzystne też dla pracowników IT, którzy mogą współpracować ze znanymi firmami w całej Polsce nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com

Reasumując, freelancer IT może mieszkać nawet w najmniejszej wsi, czy w zupełnie innym kraju, przeprowadzać się kilka razy do roku, a to i tak nie wpływa na jego pracę – nie wierzysz? itkontrakt.pl/mapa-ofert/Programista/. Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT zapewnia im rzeczywiście najlepsze ku temu warunki, wobec tego nie można się dziwić, że tego rodzaju specjaliści dużo częściej decydują się na pracę na własny rachunek rezygnując ze stałego etatu.

Dodatkowo IT generuje coraz większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można przewidywać, że za jakiś czas tego rodzaju model pracy stanie się zdecydowanie bardziej popularny i dużo więcej osób będzie decydowało się na tego typu pracę.


Author

admin